Znáte složení svojí kosmetiky? Aneb, jak se vyznat v etiketách.

Pokud vás zajímá složení kosmetiky, je potřeba naučit se alespoň trochu orientovat v INCI seznamu ingrediencí. Co je to ten slavný seznam „INCI“? Pod touto zkratkou se ukrývá mnoho důležitých informací pro nás spotřebitele. Zkratka INCI znamená „International Nomenclature for Cosmetic Ingredients“, mezinárodní nomenklatura kosmetických přísad. Výrobci kosmetických produktů jsou povinni uvádět INCI seznam na obalu každého výrobku.

Takže, jak správně číst v INCI seznamu?:

Za prvé: Pokud nemáte ostříží zrak, pořiďte si lupu! Obvykle je totiž tento seznam vytištěn na obalu velmi malým písmem.

Přísady jsou uváděné v latině, nebo angličtině, což sice usnadňuje porozumnění v rámci celé Evropy, ale dešifrování jednotlivých přísad je tím pro nás zase složitější.

Pamatujte si: INCI seznam obsahuje úplný seznam látek obsažených v kosmetickém výrobku a to v sestupném pořadí. Pokud například seznam začíná Aloe barbadensis Miller extract, znamená to, že extrakt z aloe vera je v produktu zastoupen v největším množství. Obecně lze říci, že prvních 4 nebo 5 uvedených přísad na seznamu znamená přibližně 70 % z celkového produktu. Nicméně INCI seznam nikdy neudává množství jednotlivých přísad.

Dejte si pozor: přísada, která je ve výrobku zastoupena v menším množství než je 1 %, může být umístěna  kdekoli na konci seznamu. Například, pokud máte ve výrobku 0, 4 % methylparabenu a 0,01 % arganového rostlinného oleje, může výrobce nejdřív zmínit v seznamu rostlinný olej a až potom methylparaben.

Jakým přísadám v kosmetice je dobré se vyhnout?:

 • Minerální oleje:
  Jsou petrochemického původu (z ropy). Minerální oleje vytváří na pokožce tenký vodotěsný film zabraňující odpařování vody. Ačkoli je používání minerálních olejů neekologické, pro výrobce představují levnou variantu (Paraffinum liquidum, Cera microcristallina, Mineral Oil, Petrolatum, atd.). Vzhledem k tomu, že kůži nic pozitivního nepřinášejí a jejich výroba navíc znečišťuje životní prostředí, nevidím důvod, proč je používat.
 • Mastné alkoholy a rozpouštědla:
  Umožňují stabilizovat a emulgovat kosmetické výrobky. Tyto syntetické přísady mohou působit dráždivě a znečišťují životní prostředí. Dále mají přibližně stejné vlastnosti jako minerální oleje (Methyl / Propyl / Caprylyl-alcohol, Cetyl-alcohol, Stearyl-alcohol, atd.).
 • Silikony:
  Kůží jsou tolerovány. Kosmetice dodávají jemnost a hladkost. Pokožku ale nikterak nevyživují a hlavně jsou neekologické – trvá stovky let, než se rozloží. Najdeme je například v šampónech, sprchových gelech, nebo make-upech (silikony mají koncovku -one, nebo -ane: dimethicone, cyclohexasiloxane, atd.).
 • Konzervační látky:
  Jsou nezbytné pro kosmetiku obsahující vodu, zabraňují kontaminaci a množení bakterií a plísní.
  Parabeny: jsou nejznámější a nejdiskutovanější, zejména pro svou potencinální rakovinotvornost. Výrobci je používají zejména kvůli nízké ceně, stabilitě a jednoduchému použití (koncovka -paraben).
  Alkoholy: mohou být přírodního původu a mohou mít i certifikát BIO, ale způsobů výroby je více. V běžných produktech si dejte pozor zejména na denaturovaný alcohol „alcohol denat“ (předpona, nebo koncovka -alcohol).
  EDTA: Je to konzervační činidlo a antioxidant, používá se např. ve fotografickém průmyslu.  Je to jedovatá látka znečišťující životní prostředí.
 • Hliníkové soli:
  Látky používané zejména do antiperspirantů. V současné době se dodatečně studuje jejich možný biologický účinek (rakovinotvornost?). Je také podezření, že mají dlouhodobý vliv na nervovou soustavu (předpony a koncovky s Aluminium).
 • Polymery:
  Mají téměř stejné vlastnosti jako silikony. Mohou být použity také jako emulgátory. Získávají se z vysoce znečišťujících chem. látek, za použití toxických plynů. Označují se velkými písmeny (PEG, PPG), ale také jako polypropylen, crosspolymer, -cellulose, atd.
 • SLS:
  Povrchově aktivní látky (detergenty), pěnidla a emulgátory . Najdeme je ve sprchových gelech, šamponech, zubních pastách (a ano, je možné, že je v malém množství polykáte každý den!). Na kůži působí agresivně, dráždí ji a vysušují (Sodium Laureth Sulfate a Sodium Lauryl Sulfate, druhý zmiňovaný dráždí nejvíce). Pozor! SLS můžeme objevit také v některých přírodních a BIO výrobcích! Je to škoda, protože bychom se jim měli radši vyhnout.
 • Látky uvoňující formaldehydy:
  Formaldehyd je dnes klasifikován jako alergenní a rakovinotvorný. Existují ale látky, které uvolňují formaldehyd až při styku s vodou a nezapomeňme, že kosmetické produkty jsou z velké části složené z vody (Quatemium 15, Quatemium 18, Polyquatemium 10, DMDM Hydantoin, Chlorphenesin, Diazolidinyl uurea, Methylisothiazolinone, atd.).
 • Barviva:
  Zkratka CI následovaná číslem je barvivo, ať už přírodní nebo ne. Např. CI75470 je kód pro karmínovou červeň. Toto barvivo je živočišného původu, pochází ze samičky červce nopálového. Používá se do některých rtěnek. Jestli je to do kosmetiky nutné, posuďte sami. Další barviva jsou pak známá tím, že dráždí a alergizují. Není snadné rozlišit barviva, která jsou přijatelná od těch ostatních, takže je nejlepší se jim raději vyhnout.
 • Syntetické vonné látky:
  Složky s označením „parfum“ nebo „fragrance“ v seznamu INCI často znamenají syntetickou vůni!
  Přírodní vůně na bázi esenciálních olejů jsou uvedeny latinským názvem rostliny, ze které byly esenciální oleje extrahovány. Pokud je vůně s certifikátem BIO, je označena jako „parfum*„.

Nenechte se zmást reklamními slogany velkých kosmetických značek a raději si prostudujte INCI seznam. Je to váš klíč k pochopení složení produktu, který si chcete koupit. Vyhledávejte pokud možno BIO kvalitu a produkty 100% přírodní. Někdy je kosmetika 100% přírodní, ale není BIO, to záleží na výrobci a na vašich preferencích.

Nezapomeňte, že INCI seznam vám řekne mnohem víc, než reklamní texty na přední straně balení kosmetického produktu!

 

Zdroj: www.slow-cosmetique.org

 

Komentáře